В рамките на Морската градина са разположени множество паметници и други забележителности, сред които се откроява широката Алея на Възраждането, от двете страни на която са разположени монументи на известни български личности – поети, духовници и революционери, спомогнали за съхранението на българския дух в годините на османското иго. Алеята на Възраждането се намира на Централната алея, заключена между Пантеона и моста над канала до Раковината.
Идеята за централна алея в Морската градина е приета с решение на общинския съвет от 1903 г. Първоначално това е била главна алея, добре озеленена с дръвчета – копривка и бряст, които са поставени в редици от Антон Новак и Иван Стойчев през 1906 г. По късно, през 1960 година дърветата в средата на алеята били заменени с цветни лехи. През 1907 г. група варненски интелектуалци, сред които лекари, архитекти, инженери и юристи вземат решение главната алея в Морската градина да се превърне в Алея на Възраждането с монументи на известните български личности, които в годините на османската власт успяват да съхранят националната идентичност и български дух. На 15 февруари 1908 г. тази група варненски интелектуалци учредява комитет, наречен „Българско Възраждане”. В приетия устав на комитета е посочено, че: „целта на комитета е да въздигне във Варненската морска градина 22 памятници, от които 20 на български деятели от възраждането насам до освобождението, един паметник на Науката или Възраждането и един на Свободата". На 22 март 1908 г. уставът на комитета е утвърден от Министерство на Народното просвещение. Проектът на алеята е изработен от варненския инженер, завършил строително инженерство в Париж – инж. Георги Бърнев.
Следващите паметници са открити в сления хронологичен ред:
Алеята завършва до Пантеона, монумент, посветен на загиналите българи-комунисти в борбата им против монархията и про-германската политика на България в годините на Втората световна война. Срещу монументите от Алеята на Възраждане в централната зелена част, обособена като остров на алеята са разположени плочи с надписи, обозначаващи населени места, свързани с борбите за национално освобождение на българите, като под плочите се намира пръст от съответните градове.
GPS: 43.206352, 27.927246