
18.05 - 24.12.2022г.
Археологически музей Варна, Зала "Юг"
Откриване на 18 май в 16:00ч.
Изложбена композиция от артефакти и обекти от Варненския некропол.
Преди половин век, след едно случайно откритие край Варна, започва проучването на неподозирано богат некропол, датиран в късната каменномедна епоха (4600 – 4350 г. пр. Хр.). Значимостта на този обект се превръща в световна сензация, тъй като той надхвърля всички изградени дотогава представи за праисторическото общество.
Откриването на некропола дава мощен тласък на праисторическите изследвания в Югоизточна Европа и мотивира учените от цял свят да работят усърдно, за да разкрият и обяснят начина на живот на древните ни предшественици. България не остава изолирана от тези процеси. За изминалите петдесет години във Варненско са открити и проучени редица обекти, даващи нова и ценна информация за населението на района през каменномедната епоха. Днес картината на заселването и социалното и икономическо развитие на тази територия е значително по-ясна, благодарение на усилията на археолозите от Варненския Археологически музей и Националния археологически институт с музей при БАН. Резултатите от тяхната работа са представени в изложбата "Нови хоризонти в праисторията".
Панорамна площадка „Галата“ е едно от онези места в Морската столица, които задължително трябва да се посетят. Намира по пътя към...