Днес в чест на Аспарух можем да видим във Варна два паметника. Единия е бюст-паметник на Аспарух и се намира в градинката пред читалище "Просвета 1927 г.". Другият е паметник на Аспаруховия воин, намиращ се на защитния вал в Аспаруховия парк.
Историята за изграждането им започва през 1934 г по идея на полковник Петър Димков, който сформирал комитет за построяване на парк в местността около Аспаруховия вал, където да бъде вдигнат паметник на Аспаруховия воин и бюст-паметника на хана, също така копие на бюста да бъде поставен и върху Аспаруховата кула (най-високата част на Римските терми). По онова време квартал Аспарухово носел името Тихина (по името на селището от което се разраснал квартала "Ses Sevmes" - от турски "Глас не обича"). Жителите не харесвали така или иначе името, което носел квартала и шумът около Аспаруховия вал бил една добра причина да го сменят. Така на 17 декември 1934 г., по предложение на отец Харалампи Златаров кварталът започнал официално да се нарича Аспарухово.
Трескава работа течала по проекта и около декември 1935 вече работели около 120 души, очертавайки облика на алеите между вала, поставена била ограда по цялото протежение на бургаското шосе и по шосето на Галата - покрай нея били насадени тополи. Същевременно пак по предложение на Димков, изработката на Аспаруховия воин била възложена на Кирил Шиваров, а бюстът на Кирил Георгиев. Бюст-паметникът на хан Аспарух бил поставен в началото на вала, а Аспаруховият воин бил отлят на място на 600 метра югозападно от него. Войнът изглеждал много величествено вперил поглед в морската шир.
Освен това бил издигнат трети паметник на сто метра югозападно от Аспаруховия воин, представляващ автентична прабългарска мраморна колона с височина около 2.50 м, диаметър около 30 см и с издълбани малко над средната й част знаците IYI. Самата колона била намерена 20 години по-рано на самия вал, при разкопките на Карел Шкорпил и според самия него тя била автентична, и се отнася към времето на Аспарух.
Така на 3 август 1935 година трите паметника заедно с паркът в Аспарухово били официално открити с много тържества. Същевременно на Аспаруховата кула (Римските терми), бил поставено копие от бюста на Аспарух - по късно било махнато при по-сериозните разкопки на Римски терми. През периода 1974-1976 г., прокопаването на втория канал море-езеро, засягащ и вала изолирал бюста на хан Аспарух и го обрекъл на забрава.
През май 2000 г. бюстът на хан Аспарух бил демонтиран и поставен на днешното си място - в тревната площ пред читалище "Просвета 1927".
GPS: 43°10'47.5"N 27°53'49.3"E