Праисторически солодобивен и градски център Провадия-Солницата се намира в близост до съвременния град Провадия, на около 7 км южно от него. Представя останките на най стария солодобивен център в Европа (5600 – 4350 г. пр. Хр.), превърнал се в първия праисторически градски център на континента (4700 - 4350 г. пр. Хр.). Създаден е и е обитаван от най-ранните производители на готварска сол в Европа. Заема площ около 300 дка.
Включва централно укрепено селище, обитавано повече от 1200 години, солодобивен комплекс от средния и късния халколит, обредни структури в него, ямно обредно поле от късния неолит, некрополи от средния и късния халколит, ямно светилище от късния халколит, солодобивно съоръжение от края на халколита. На комплекса принадлежат още некропол от ранната бронзова епоха, скитски гроб (V в. пр. Хр.), резиденция на тракийски владетел през ІІ – І век пр. Хр. и натрупана през следващите столетия голяма тракийска надгробна могила.
Възникването и развитието на комплекса Провадия-Солницата е пряко свързано с единственото находище на каменна сол на Източните Балкани, върху което той се намира. Почти през цялата късна праистория производителите на готварска сол държат монопола на "бялото злато" върху огромен регион от Карпатите до Бяло море и от Черно море до Централните Балкани. Готварската сол се превръща в стратегическа суровина – двигател на икономическото и обществено развитие. Придобива и значението на стокови пари, поради което Провадия-Солницата изпълнява функциите на първия "монетен двор" в праисторическа Европа.
Специализираното производство на готварска сол започва в началото на късния неолит (около 5600 г. пр. Хр.). Използваната за пръв път в Европа технология се основава на изпаряването на солена изворна вода (разсол) в керамични съдове до получаване на суха сол. Изключителната технологична иновативност на производителите на сол в Провадия-Солницата предизвиква за първи път активна търговия на дълги разстояния.
Трите последователно съществували халколитни каменни укрепителни системи около селището на древните солопроизводители са изграждани за защита на хората и богатството, натрупано от производството и търговията с готварска сол, т.е. защитават първия "монетен двор" в Европа. Засега няма данни за подобна каменна цитадела през V хил. пр. Хр. в Европа, която освен всичко друго е и невероятно постижение на военната теория и строителното изкуство.
Археологическите проучвания на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата започнаха през 2005 година и продължават вече 20 археологически сезона. Извършват се от голям интердисциплинен екип от археолози от Националния археологически институт и музей на Българската академия на науките и Историческия музей в Провадия, от музеи в страната, от специалисти от различни естествено-научни и технически области от институти и университети в България, Белгия, Германия, Франция, Сърбия, Великобритания, САЩ и Япония, както и от български и чужди студенти.
Откритите находки се намират в Исторически музей - Провадия, където може да бъде разгледана експозиция, посветена на Провадия-Солницата.
Вход свободен!
Работно време:
Август - октомври: 9:00 - 14:00ч. с тур на всеки кръгъл час с последен в 13:00ч.
Осигурена е беседа на български език с възможност и за английски с предварителна резервация.
През останалата част от годината, посещения са възможни само при подходящи климатични условия и с предварително записване.
Контакти:
Адрес: Провадия-Солницата, 904, 9200
тел.: +359896990242, имейл: provadia.solnitsata@gmail.com
www.provadia-solnitsata.com