Държавен архив – Варна е отдел в Регионална дирекция „Архиви” – Варна, който регистрира, комплектува, обработва, съхранява, отчита и предоставя за използване архивираните документи на граждани, учреждения и организации от Варна и областта.
Сградата на Държавен архив – Варна се разполага в централната градска част с административен адрес на ул. „Преслав” № 52. Това е каменна сграда, която се разполага зад зданието на Окръжен съд – Варна.
Функцията на Държавния архив е да събира и съхранява архивното богатство на региона. Понастоящем в сградата на институцията има фондова наличност от близо 240 хил. архивни единици.
Историческа справка:
Историята на Държавния архив като институция във Варна започва през 1952 г. Архивът започва дейността си като структурна част с ранг на отдел в системата на Окръжното управление на МВР – Варна. Историята на сградата, в която се помещава архивът обаче е друга. Тя е строена в годините на османското господство и е имала първоначално друго предназначение. Не е известно името на нейния проектант. Изградена е през 1860 г. за нуждите на тогавашния турски конак. Каменното здание е двуетажно, като са използвани пестеливи изразни средства. В стилово отношение, зданието се отнася към неоренесансовия стил. Централната фасада е симетрична с широк вход с колонада и ризалит, който е увенчан с масивен триъгълен фронтон, където е разположена пластична украса, представяща българския герб. Сградата е един от малкото останали образци на каменното строителство, реализирано преди Освобождението. Непосредствено след 1878 г. тук се настанява Околийското полицейско управление. Именно в тази сграда на 6 септември 1885 г., княз Александър І Батенберг прочита манифеста, с който обявява акта на Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Това става факт, тъй като по това време монархът е бил в близост до града в резиденцията си в Сандрово (днес Евксиноград). До 1944 г. сградата не променя своето предназначение. Единствено се променя градската среда около нея. Обособена е Градската градина, а зад Околийския участък (днес Държавен архив) се е намирало т. нар Ковчежничество (регионална данъчна служба по това време). В първите години след преврата от 1944 г. сградата продължава да изпълнява функциите на полицейско управление. През годините при благоустрояване на околните пространства пред зданието са разкрити останките от античен храм, който е подземен и предположението на археолозите е, че става въпрос за култов обект, посветен на бога на подземното царство – Плутон. Едва през 1997 г. институцията Държавен архив се нанася в сградата, след проведена реставрация и преустройство на каменната постройка. Понастоящем тук се съхраняват 2250 фонда, от тях учрежденски – 2088 с 239133 архивни единици; лични – 162 с 15139 архивни единици; спомени – 660; частични постъпления – 742; фондове от масива на бившия Партиен архив – 1775 с 28128 архивни единици. Целият информационен масив на архива е над 3759 линейни метра.
Контакт:
Регионален държавен архив - Варна
ул. ”Преслав” 52
Тел./факс: +359 52 646472;
e-mail: varna@archives.government.bg