Това е една от добре запазените сгради от Възраждането във Варна. Строена за нуждите на първото българско училище през 1862г., сградата е ситуирана в голям двор, типичен за варненските къщи от този период.
Църквата се намира на ул. „27 юли” № 9, в близост до Шишковата градина и пешеходната зона на бул. „Княз Борис І”.
Историческа справка:
Историята на сградата започва в средата на ХІХ в. По това време българите във Варна са малцинство на фона на гръцкото и турско население. Характерни за периода са процесите на гръцка асимилация или както е популярно да се казва „гърчеене” на българите. В града има няколко гръцки училища и православни храмове, но гръцкото население не допускало нито да се изучава български език, нито да се служи с този език в църковните служби. През 1859 г. със средства дарени основно от богатите български търговци Никола и Сава Георгиевич и с позволението на султан Абдул Меджид І започва изграждането на първото българско училище. Братята Георгиевич, заедно с хаджи Стамат Сидеров и Христо Попович са създатели и на Първата българска община във Варна - възрожденски дейци, които се опитват да съхранят българския дух. Училището е открито на 25 юли 1862 г. Макар че българите вече имат самостоятелно училище, те все още продължават да се намират под ръководството на гръцката митрополия в града (под нейна зависимост се намира българската църква по време на османското господство). През 1865 година първият етаж на училището бил преустроен за нуждите на малка църква, която била наречена "Св. Архангел Михаил". Църквата е първата в града, в която се служи на български език. Необходими потреби за новата църква са взети от храма в с. Николаевка, където служи Константин Дъновски. На 14 февруари 1866 г. се извършва водосвет, а на 17 февруари – Света Божествена литургия от свещеник Константин Дъновски, който е първият български свещеник в гр.Варна, служил по късно и в манастира „Св.Св. Константин и Елена”. Художниците Никола Василев и Александър поп Георгиев рисуват великолепните икони, които красят иконостаса днес.
В църквата са добре запазени иконите на Иисус Христос, Св. Богородица, Св. Арх. Михаил, Св. Петър, Йоан Кръстител, Св. Николай и Св. Спиридон. Особен интерес предизвиква иконата на Александър поп Георгиев "Св. Седмочисленици" от 1866 г. На нея са изобразени Св. Св. Кирил и Методий и техните последователи и ученици Климент Охридски, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий – канонизирани от българската православна църква.
Макар да е открита през 1865 г., църквата "Св. Архангел Михаил" е осветена едва на 21 ноември 1938 г. от Варненския и Преславски митрополит Йосиф, в съслужение с гостуващия му във Варна тогава Пловдивски митрополит Кирил, по-късно и патриарх Български.
През 1915 г. при честване на петдесетгодишнината на първата българска църква във Варна църковното настоятелство издава малък исторически очерк, който завършва с думи, запазили своето историческо значение и днес. Там четем: „Хвала и чест на първите виновници за откриване на българската църква в гр. Варна! Хвала и чест на тружениците на духовно-националното пробуждане на българщината тук!”
В същата сграда през 1870 година, благодарение на инициативата на Янко Славчев, Константин Тюлев и Димитър Станчев, българите откриват свое читалище "Възрождение". На 27 юли 1878 г. пак там българското население посреща pуската oсвободителна aрмия с хляб и сол в двора на училището и църквата. По този повод в двора на днешната църква е издигнат паметник на руските освободители.
От 1959г. сградата е била превърната в Музей на Възраждането, но от май 2002 година е върната на Църквата и е организирана като епархийски храм, към който е обособена и книжарница за православна литература.
Отворен за посещения:
понеделник - неделя: 08.00 - 17.00 ч.
Контакти:
храм "Св. Архангел Михаил" - Варна
Адрес: гр. Варна, ул. "27 юли, № 9
Телефон на храма: 0876 611 671
Книжарница "Благослов": 0876 611 682
e-mail: blagoslov_kn@abv.bg
www.arhangel.bg