Това е един от двата католически храма на територията на Варна, отворени за богослужение. Църквата е първият католически молитвен дом, построен във Варна след Освобождението и един от малкото обекти с готическа архитектура.
Храмът „Непорочно зачатие на Света Богородица” се намира на ул. „Преслав” № 41. Ситуиран е в един от най-големите ансамбли на старинна европейска архитектура от края на ХІХ и началото на ХХ в.
Понастоящем (след реставрацията от 2006 - 2013 г.) храмът е отворен за богослужение и посреща вярващите.
Историческа справка:
Още преди Освобождението на България от османска власт, днешната улица „Преслав” е била една от главните пътни артерии, свързващи пристанищния квартал с главния градски площад „Мусалла”, където е било ситуирано политическото сърце на Варна, тъй като на площада се е намирала старата турска община „Белидие хаане” и Конакът. След 1878 г. значението на улицата не само не отпада, но и се увеличава. Започва изграждането на европейски по своя вид постройки като банки, хотели и магазини. През 1880 г. католиците във Варна правят прошение до Общината за издигане на техен молитвен дом. Идеята е подкрепена и от благотворителни организации, търговци и дори от държавата. През 1882 г. е направена първа копка на новоизграждащия се храм от княз Александър І Батенберг. Проектант на храма е италианският архитект Рудолфо Валентино. Средства са осигурени от държавното съкровище и по дарителска линия, като един от най-щедрите благодетели на строителството на храма е австро-унгарският император Франц Йосиф І и благородници от Франция. Строителството се осъществява в периода 1883-1885 г. Църквата е еднокорабна с притвор, апсида и висока кула, увенчана с метален кръст. За съжаление при построяването на храма не достигнали средствата за закупуване на камбана, която да се постави на кулата-камбанария. Девет години след построяването на храма, италианският консул в града Луиджи Асарето дарява масивен импозантен олтар от бял мрамор, донесен от Генуа и средства за закупуване на камбана. През 1912 и 1927 г. църквата е реконструирана и пристроена. В стилово отношение сградата е представителна за неоготиката с типичните за това изкуство островърхи арки на прозорците и централния вход, както и при кръстосаните арки в интериорен план. След установяването на комунистическата власт през 1944 г. на католическата общност в България се гледа враждебно като на предатели и шпиони на западни държави и Ватикана. В тази връзка започва закриването на католическите църкви и училища в цялата страна. Богослужението във варненския храм е забранено окончателно през 1973 г., църквата е разграбена и затворена, вследствие на което започва да се руши. В периода 2006-2013 г. по проект на арх. Владимир Рачев и с активната подкрепа на Ватикана и други благодетели храмът е реставриран и отворен за богослужения.
Отворен за посещения:
08:00 - 18:00ч., без почивен ден
Контакти:
Адрес:гр. Варна, ул. "Преслав" 41
тел. +359 52 612 134