Етнографският музей – Варна е открит на 27 юли 1974 г. Музеят е разположен във възрожденска къща от типа “Симетрични къщи”, която е построена около 1860 година. В музея е показано богатото разнообразие в културата и бита на населението на Варненския край от втората половина на XIX и началото на XX в.
На първия етаж на музея са показани основните поминъци на населението – земеделие и животновъдство, пчеларство, риболов, лозарство и занаятите – бъчварство, медникарство, кожухарство и абаджийство. Интересен експонат в музея е старинният малък плуг "дьолмеджа", използван за оране на земята до началото на XX в. Показани са още съдове за съхраняване на зърното, както и за приготвяне на хляб – чит, кухел, нощови (дървено корито), лопати за хляб. В експозицията на музея са представени и два трудови обичая, свързани със сеитбата и жътвата.
На втория етаж на музея са показани народните носии, които дават представа за демографския облик на Варненския край. Облеклото на населението в селищата на Варненския край се отличава със своето голямо разнообразие поради сложните миграционни процеси, станали в първите десетилетия и края на XIX в. Експонирани са носии на всяка от основните етнографски групи от района – местно население и преселници от Тракия, Мала Азия и Македония. Представено е и обредно облекло за обичаите – Коледа, Петльовден, Лазаровден. Показани и са моменти от сватба – извеждане на булката от дома, шейна с дарове и "Камили" – маскарадни игри, изпълнявани по Нова година.
Вход:
Вход за възрастни: 5.00 лв
Вход за деца, ученици, студенти и пенсионери: 3.00 лв
Работно време:
октомври-май: 10:00 - 17:00ч., почивни дни: събота и неделя
юни-септември: 10:00 - 17:00ч.
Контакти:
ул. "Панагюрище" 22
Тел. +359 52 630 588