Една от добре запазените сгради във Варна с представителна за направлението арт деко архитектура. Някогашният гранд хотел „Мусалла” е построен през 1927 г., по проект на арх. Дабко Дабков и със собственик предприемача Методи Гандев като се е търсела прилика с нюйоркски небостъргач – „Флатайрън билдинг”.
Зданието се разполага на пешеходния булевард „Княз Борис І” № 2.
Понастоящем (след реставрацията от 2008 г.) в сградата се разполагат търговски обекти и административни помещения на търговски дружества.
Историческа справка:
Още в самото начало на бул. „Княз Борис І” от дясната му страна на №2 може да се види емблематичната сграда на някогашния хотел „Мусалла”. По-рано на това място се е издигала къщата на видния варненец Антон Недялков Карабатак. През 1925 г. парцелът става собственост на предприемача Методи Ст. Гандев. Той е строителен предприемач, акционер в чешко-австрийското дружество „Пител Браузеветер”. В периода 1919 – 1924 г. живее и работи в Ню Йорк. Завръщайки се във Варна, Методи Гандев поръчва на арх. Дабко Дабков да построи внушителен хотел, напомнящ за високоетажните здания на Ню Йорк и по-специално за „Флатайрън билдинг” на пл. „Медисън” (22 етажен небостъргач, проектиран от арх. Даниел Бърнам през 1902 г.). За да бъде зданието сходно, арх. Дабков е командирован за месец в Ню Йорк, където прави скици и снимки на небостъргача. Пристигайки във Варна той проектира хотел „Мусалла”. Издигнат е през 1927г. и наистина това е първият небостъргач на Варна. По време на строежа под хотела и района около него са разкрити римски останки от улица, които и до днес са обозначени. В сградата има централно парно отопление, топла вода във всяка стая. И тук е монтиран асансьор, който е изключителен лукс за онова време. В партерния етаж са се разполагали множество малки магазини и ресторант. От 50-те години хотелът носи името „Балкантурист”, а след 1989г. сградата е реституирана.
Фасадата е решена в стил арт деко със заоблен остър ъгъл, гледащ към площад „Независимост”. Първият етаж е оформен за търговска част. Последван е от три еднотипни етажа. В под- и междупрозоречните полета е ползвана стилизирана декорация. Сградата не впечатлява с пищност, а с внушителност и монументалност. Към ул. „Мусалла” и бул. „Княз Борис І” са оформени балкони, които са изтеглени към сградата като ниши. След четвъртия етаж, сградата е изтеглена навътре към центъра си. Оформен е дълъг балкон, опасващ цялата сграда. Вместо балюстрада са ползвани тухли, оформящи малки празни квадрати. Етажът завършва с корниз , носен от конзоли. Над атиката е добавен още един етаж. На ъгъла зданието завършва с шпил.
През 2008г. по сградата се извършва основен ремонт. Паметник е на архитектурата.