Мадарският конник е средновековен скален барелеф, изсечен на отвесна скала на 23м височина, близо до днешното село Мадара, област Шумен. Намира се на около 75км от гр. Варна. Той е образец на ранносредновековното българско изкуство и през 1979 г. е включен в списъка на ЮНЕСКО като паметник със световно значение, а през 2008 г. е обявен за Глобален символ на България.
Релефът изобразява конник в естествен ръст с копие в ръка. В краката на коня се вижда повален лъв, а зад ездача е изобразено ловното му куче. Конникът се свързва с началните години на Първата българска държава. Надписите около барелефа описват важни политически събития свързани с българските ханове Тервел, Кормисош и Омуртаг.
Паметникът е част от национален историко-археологически резерват „Мадара”. Високите скали, красивата природа и обилната вода са привлекли човека още в дълбока древност. Намерени са следи от материалната и духовна култура на много етнически общности – първобитни хора, траки, римляни, византийци, славяни, българи, турци и др.
Днес в резервата могат да се видят десетки паметници и старини от всички епохи – тракийско светилище, християнски параклис, раннохристиянски комплекс, крепост „Мадара“ и др.
В резерват ,,Мадара” функционира археологически музей, който представя историята на селището през всички епохи на човешкото развитие.
До паметник „Мадарски конник“ може да стигнете с влак.