Един от символите на града от зората на обявяването му за морски курорт в началото на 20-те години на XX век са Морските бани.
Още през миналите векове чуждите пътешественици – учени, дипломати и търговци не скривали възхищението си от прелестите на варненския бряг. Към средата на XIX век се появяват и първите страстни любители на баните, дошли тук да търсят здраве и почивка.
През 1888 г. общината построила върху пясъка камъшена сграда за топли бани, но силните вълни я разрушили.
Две години по-късно били открити първите солидни морски бани. В началото били две – мъжка и женска, на прилично разстояние помежду им. В морето се слизало по стълби, като къпането ставало в заграденото пространство между кабините. За всеки случай имало и опънато въже, за което се хващали къпещите се. Само най-смелите излизали извън заграденото място.
Обявяването през 1921 г. на Варна за курортен град поставило пред общината неотложната задача за построяване на нови морски бани. Основният камък бил положен на 7 май 1925 г., а на 12 юли 1926 г. било тържественото открити.
Над 20 хиляди души дошли да се порадват на новата гордост на града.
Централните морски бани били построени източно от Аквариума и заемали 2000 кв.м. Масивната постройка била във формата на буквата Ш и имала два етажа с около 1000 кабини. В централния корпус имало малък басейн и 66 вани за топла вода.
С изграждането на Морските бани Варна се превръща в модерен морски курорт с отделение за мъже и жени, с топли и студени морски бани и един смесен плаж. Създадените условия привличат много курортисти от страната и чужбина. Интересът към града нараства.
Днес, 95 години по-късно Морските бани във Варна се реновират, реставрират и се укрепват сградите на централните и северните морски бани, включително и калните бани, и водолечението.
Стените през миналия век са използвани за съблекални, като от години са изгубили това свое приложение. В последните години в тях са разположени множество ресторанти и увеселителни заведения, които са част от многоликия нощен живот на Варна през лятото.
В дългосрочен план с цел развитие на СПА туризма е заложено изграждане на термален балнеологичен център. Предвижда се той да има СПА, таласотерапия и калолечение.