На 8 октомври 1934 г. в кабинета на кмета на града, по идея на Карел Шкорпил, директор на Варненския археологически музей, е взето решение пустинната местност при Аспаруховия вал да се превърне в парк, върху вала да се вдигне паметник на Аспаруховия войн и бюст-паметник на хан Аспарух. Създаден е организационен комитет. Идейната скица на новия парк е изготвена от създателя на Морска градина Антон Новак и от инж. Любин Димов. Голяма роля за осъществяването на идеята има и енергичният командир на Осми приморски полк Петър Димков.
В началото на 1935 г. започва оформянето на входа на парка с изграждането на специален портал, а на стотина метра от него, още в самото начало на вала, е поставен върху специален пиедестал бюстовият паметник на хан Аспарух. Той е изработен от варненския скулптор Кирил Георгиев.
Същата година в средата на вала е издигната голяма скулптурна фигура на Аспарухов воин. Той е в пълно бойно снаряжение,и обърнат към морето. Скулптурата е сътворена също от варненски автор - Кирил Шиваров. До пиедестала е поставена колона от Аспаруховата епоха, намерена при разкопки от братята Шкорпил през 1914 г.
Днес Аспарухов парк е едно чудесно място за отдих, почивка и разходки. Алеите са асфалтирани и снабдени с красиви пейки. Дърветата и храстите са осветени с ефектни светлинни решения.