Регионална библиотека "Пенчо Славейков" - Варна е създадена от "Варненската Книжевна дружина" през 1883 г. с щедрите дарения на видни общественици и родолюбци от града. От 1945 г. библиотеката е депозиториум на българската национална книжнина.В настоящия момент Библиотека "Пенчо Славейков" - Варна е обществено-достъпна библиотека на общинска издръжка, натоварена с функциите на регионална (зонална) библиотека и методичен център.
Регионална библиотека "Пенчо Славейков" е член на Асоциацията на регионалните библиотеки в България, Съюза на Библиотечните и Информационни Работници и участва като партньор в различни програми на Европейски неправителствени културни институти - Британски съвет, Гьоте Институт, Алианс Франсез и други.Библиотеката съхранява националната печатна продукция; издирва, проучва и опазва духовното ни наследство чрез уникалните си сбирки, отразяващи бита и културното развитие на регион Варна.
Като универсална научна библиотека обслужва научни работници, специалисти, студенти и други от всички области на науката и практиката. Регионална библиотека "Пенчо Славейков" съхранява и предоставя за ползване книги и периодични издания (цялата продукция на българските издателства след 1945 г. и такива на чужди издателства), ръкописи и архивни документи, албуми, картографски издания, служебни и официални издания, стандарти, нотни издания, грамофонни плочи, аудио и видео касети, компакт дискове, микрофилми и други, набавяни чрез депозит, покупки, дарения.
Към 1998 г. библиотеката притежава 800 000 библиотечни единици, в това число книги, периодични издания и други, които са на разположение на потребителите чрез структурните си звена. Библиотеката е най-демократичния, широко отворен и достъпен културен институт на територията на град Варна. В библиотеката работят 50 висококвалифицирани специалисти с различни профили: библиотечно-библиографски науки, хуманитарни науки, инженери - специалисти в областта на библиотечния софтуер.
От 1990 г. библиотечно-технологичните процеси по обработка на библиотечните единици и документи и обслужване на читателите се автоматизират. В библиотеката е изградена локална компютърна мрежа, с финансовата подкрепа на фондация "Отворено общество". Библиотеката поддържа в електронен вид:
• каталог на книги на български и чужди езици;
• каталог на периодични издания;
• справочно - библиографска информация;
• информация за Варна и Варненски регион;
• каталог на редки и ценни сбирки;
• национална библиография.
Съвременният облик на обществената библиотека се проявява и в новите форми, заменили традиционното библиотечно обслужване:
• електронна система за регистрация;
• поддържане на читателски картони в електронен формат;
• идентификация на библиотечните документи по баркод;
• електронна заявка за документи
• междубиблиотечно заемане и получаване на документи от други библиотеки в страната и чужбина
• заявка за справочно-библиографски справки.
От 2016 г. на разположение на читателите са точки за самостоятелно заемане и самостоятелно връщане на книги.
Регионална библиотека „Пенчо Славейков” присъства активно в Интернет, като комуникира ежедневно с читателите чрез социалните мрежи, поддържайки собствени профили във Facebook, Pinterest, Twitter и Youtube.
Варненската библиотека е сред пионерите в издаването на електронни библиографии в България. Те могат да бъдат намерени онлайн тук.
Като издател на собствена библиографска продукция, библиотеката има издадени над 200 указатели. През 1997 г. Регионална библиотека "Пенчо Славейков" е носител на награда "Варна" - "За издателска и краеведска дейност и популяризиране културата и историята на града".
За своята целенасочена и многостранна дейност Варненската библиотека получава и достойни награди:
• през 2003 г. е носител на награда „Варна” – за принос в обогатяването на книжовния живот на града и за ролята и в повишаване културата на четенето.
• през 2006 г. е носител на националната награда “Христо Г. Данов” в категория „Библиотеки и библиотечно дело”;
• през 2014 г. Регионална библиотека “Пенчо Славейков” бе удостоена с Годишната награда на Българската библиотечно-информационна асоциация – “Библиотека на годината”;
Библиотеката участва в реализирането на редица проекти, които подпомагат и подкрепят превръщането на библиотеката в модерен, културен институт, осъществяващ пряк, непосредствен диалог със своите читатели.
Отговорността към опазването на книжовното културното наследство, както и популяризирането му е от първостепенна важност за Варненската библиотека. Най-значимият проект на библиотеката в тази област е проекта “Варненската дигитална библиотека”. Включва различни документи – фотографии от края на ХIХ – ХХ век, пощенски картички, снимки на лица, на събития, на сгради – емблематични за Варна и региона, а също и периодични издания, излизали след 1880 г. във Варна и притежание на библиотеката, културни институти от града, читалища от региона както и частни колекционери. Дигитализираната колекция обединява както цифровизираните документи, така и метаданните с аналитичните описания на артефактите. С проекта, с начало през 2008 г., библиотеката участва и в най-голямата дигитална библиотека на Европа – Европеана, а също и агрегира данни от партньорски организации от страната.
Основна сграда
Варна 9000, бул. Сливница, 34
Книгозаемане - тел.: + 359 52 659 153
Информационен център - тел./факс: + 359 52 659 132
E-mail: office@libvar.bg
Детски и средношколски отдел
Варна 9000, бул. Осми Приморски полк, 110
тел. + 359 52 643 886; + 359 52 643 887
е-mail: srd@libvar.bg
Отдел "Изкуство"
Варна 9000, ул. Ген. Паренсов, 3
тел. + 359 52 643 711
E-mail: art@libvar.bg
www.libvar.bg