В днешна Варна се намират археологическите останки на някогашните обществени бани на древния град Одесос.
Тази понтийска колония е основана около 570г. пр. Хр. от заселници от йонийския град-държава Милет. Освен елини тук са живели траки, малоазийци, римляни и заселници от много други етноси. Руините се издигат в по-старата, крайморска част на Варна. Австрийският учен Ернст Калинка, който през 1906 г. пребивава в града, обхожда останките на тази според него антична сграда. В бележките на основоположника на българската археология, чеха Карел Шкорпил от 1907 г. четем: "Близу до черквата "Св. Георги" се намира един старовремски зид. Той е известен под названието "куле" или "римска кула".
Навсякъде, където са се заселвали римляните са строели бани. Изграждането им се е предхождало от прокарването на водопроводи. Сведения за изграждането на римския водопровод са открити още през 1851 г. От двуезичния надпис на гръцки и на латински език става ясно, че при управлението на император Антоний Пий (138 - 161) общината на Одесос и военният управител, както и наместник на провинция Долна Мизия, Тит Витрасии Полион са каптирали и довели до града по водопровод вода. Може би малко по-късно в Одесос е била издигната и най-голямата в балканските провинции градска баня. Тя е заемала над 7000 кв. м и била ориентирана спрямо посоките на света. Запазените зидове на места достигат 22 т височина. Термите са били не само място за къпане, но и център на обществения живот.
Същинското къпане в римската баня е ставало в помещението за къпане с гореща вода - caldarium (C). То заема централно място в плана на термите. Централният полукръгъл басейн - piscina (p) е разположен в апсида, която излиза пред южната фасада на сградата. Под него е вместен и hypocaustum. От тук къпането е продължавало в централния tepidarium (T). В централния frigidarium е ставало изплакването със студена вода. Трите главни къпални помещения caldarium, tepidarium, frigidarium са били богато украсени с гранитни колони, с мраморни римо-коринтски капители, с двустранни колонии и колони, оформени като чепатата тояга на Херкулес.
На един надгробен паметник е издялано: "Баните, виното, любовта, те съсипват тялото ни, живота го правят: баните, виното, любовта."
До Римски терми може да стигнете с автобусни линии 20, 39, 17А (най-близка спирка "Басейна").
Вход:
Възрастни - 5 лв
Деца - 3 лв
Групи над 10 души - 4 лв за възрастен
Работно време:
лятно
От 01.06 до 30.09, от 10:00 до 18:00 часа, обектът работи без почивен ден
зимно
От 01.10 до 31.05, от 10:00 до 17:00 часа, почивни дни – неделя и понеделник
Контакти:
ъгъла на улици "Сан Стефано" и "Хан Крум"
Тел. +359 52 600 059
www.archaeo.museumvarna.com