Парк-паметникът на българо-съветската дружба е най-големия във Варна и региона. Разположен е на на 110 метра надморска височина, на върха на могилата Турна тепе. Преди построяването на паметника, на Турна тепе се е намирала Братската могила на борците против фашизма и капитализма, като костите им били преместени още на 7 септември 1958 г. в Пантеона в Морската градина.
Идеята за построяването на паметника започнала още на 8 май 1958 година с обявяването на конкурс за проект на паметник на Съветската армия. През следващите няколко години били проведени още няколко конкурса, като на последния, проведен през есента на 1973 г. било одоодобрено предложението на варненските скулптури Евгени Баръмов, Альоша Кафеджийски и Камен Горанов. На 4 ноември 1974г. била направена и първата копка. В следващите 7 месеца над 27 000 души участвали със своя доброволен труд за построяването на паметника. Построената композиция е висока 23 метра и 48 метра широка, а фундаментът е легнал върху основи, под които преди това е било изградено бомбоубежище и няколко помещения. За него са излети над 10 000 тона бетон.
Върху площадката, където е паметника на площ от 400 кв.м била положена мозайка от речна баластра. По средата на арката бил поставен бронзов разпукан куб, от който горял вечният огън. За поддържането на огъня на денонощие изгаряли по 4 бутилки газ, държани в специално помещение под северното крило на монумента. Самите крила били кухи и вътре били оформени празнични зали.
Фигурите са общо седем - високи 11,5м, три от тях на лявото крило изобразяват жени: едната е с отпуснати ръце, другата държи цвете, а третата поднос с хляб и сол. Срещу тях на съседното крило са четирите фигури на руски войници с оръжие през рамо.
На хълма били засадени повече от 10 000 дръвчета и 11 440 храста. Под него за напояването му била поставена напоителна система. От основата на хълма до върха водят 301 стъпала, наречена "Стъпалата на победителите". Когато завършили стълбището, в средата посели два сребърни бора, символизиращи дружбата. Днес е останал само единият, а на мястото на другия е посята ела. На декоративна 22 метрова стена стояли бронзови букви, разказващи исторически връзки между руския и българския народ. На входа на монумента с надпис "Дружба от векове за векове", била поставена бронзова врата, тежаща 3,5 тона. Такава решетка била поставена и в централната му част. На 13 ноември 1978 година тържествено бил открит Парк-паметникът на българо-съветската дружба.
Така паметникът функционира до ноември 1989 година. С годините изчезнали вратата, вечният огън, входът на монумента бил зазидан. Над 180-те лампи , спрели да светят.
Въпреки всичко, това място и до днес носи своя дух и от върха се открива една от най-красивите панорамни гледки в целия варненски залив.
В подножието на хълма на паметника се намират най-големите знамена в Европа. Българско и европейско знаме, всяко с площ от 279,5 кв. метра, бяха развети във Варна на 25 юни 2009 г. Флаговете са на внушителни конструкции с височина 52,6 метра. Пилоните, изградени по проект на Министерството на държавната администрация и административната реформа, също са най-високите на европейския континент.
GPS: 43.219003, 27.948977
До подножието на Турна тепе и стълбите, които водят към паметника може да използвате автобусите 9, 31А, 209b или 409 до спирка "Пикадили парк" или 14, 148, 209 до спирка "Ученически комплекс".