Варненският учебен музей е открит през далечната 1986г. и се намира на приземния етаж в Археологическия музей. Създатели са варненските археолози и музейни уредници ст. н. с. Димитър Димитров и н. с. Иван Иванов.Те правят за първи път в България музей за деца, който има своя експозиция и зала за образователни дейности. Амбицията им е да обогатят техните представи за миналото. Да провокират по-голям интерес към историята и археологията, като създадат еднo нетрадиционно, привлекателно и същевременно достъпно експозиционно пространство, в което посетителите (малки и големи) имат пряк досег с музейните експонати. „Чувам и забравям, виждам и запомням, правя и разбирам” – тази древна китайска поговорка добре илюстрира концепцията на създателите на музея. Затова те избират името "Учебен", а не само детски музей.
Eкспозицията представя живота на хората през праисторическата епоха и бита на славяните и прабългарите. Показани са три типа жилища – праисторическо, славянска полуземлянка и прабългарска юрта; сечива от различни епохи – юмручни клинове, каменни брадви, лък, стрели, бойно копие, железарски инструменти и др. Направена е възстановка на вертикален тъкачен стан, изградена е хромелна площадка за мелене на зърно, ръчно грънчарско колело. Всички предмети са копия на оригинални образци и могат да се ползват.
В първите години образователните програми на Учебния музей се съсредоточават основно в специализираната експозиция. Проучвайки внимателно постигнатото в областта на експерименталната археология, уредниците подготвят няколко демонстрации, като палене на огън, пробиване на кост, работа с ръчно грънчарско колело и др. Те и досега провокират интереса на посетителите, които са не само наблюдатели, но и активни участници. По същото време е създадена и богата филмотека от научно-популярни филми на историческа и природонаучна тематика. Организират се публични прожекции.
През 90-те години на XX век, под мотото „В музея можем да учим, като се забавляваме!”, започват да се разработват музейно-образователни програми, които представят цялата експозиция на Археологическия музей. Те са на няколко нива, на различни теми и са съобразени с възрастовите особености на учениците. Образователните програми съчетават играта с научна информация, демонстрациите с различни дейности на децата (попълване на работни листи, рисуване, работа с глина).
Подготвят се детски книжки. Първата е „Земята на златото. Приказки на археолога”, написана от Иван Иванов. Следват „Пътуване в миналото” и „Монета” на Лиляна Липчева, уредник на Учебния музей.
До Археологически музей - Варна пътуват автобусите № 7, 9, 12, 14, 31, 31А, 148, 409
Вход:
Вход - 2 лв.
Беседа - 20 лв.
При посещение на специализирани програми - 5 лв.
Работно време:
вторник – събота от 10:00 до 17:00ч.
Почивни дни: неделя и понеделник
Контакти:
бул. "Мария Луиза"41, Археологически музей
тел.:+359 52 681 039, 052 52 681 060
e-mail: educational@museumvarna.com
www.edu.museumvarna.com