Една от най-представителните и красиви сгради в цяла България е зданието на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров”. Средище на културния живот в града, където освен театрални постановки се изнасят симфонични концерти и опери.
Сградата се разполага в центъра на града с лице на централния вход, гледащо към пл. „Независимост”.
Понастоящем сградата се използва като театър, оперно здание и място за изнасяне на симфонични концерти. Фоайетата на музея са домакин на изложби и ежегоден коледен бал на артистите.
Историческа справка:
Идеята за построяването на Варненския драматичен театър принадлежи на кмета Иван Церов (1855-1938 г.), управлявал града в периода 1909-1912 г. Още в началото на мандата си, на 15 юни 1909 г. той внася предложение в Общинския съвет за определяне на терен и съграждане на нов градски театър. Предложението му е прието единодушно. Изготвени са тръжни книжа и е обявен конкурс за архитектурен проект. Избран е предложеният проект на бележития български архитект Никола Лазаров (1870-1942 г.) Основният камък на сградата е положен на 26 март 1912 г. след тържествен водосвет. По план театърът разполагал с 1000 места, разпределени в партер, два етажа ложи, централни и странични балкони, както и галерия на втория етаж. Цялостното строителство възлизало на 700 000 лв, които били събрани от общинския и държавен бюджети, както и чрез волни пожертвования на гражданите. С избухването на Първата балканска война през 1912 г. строителството на сградата било преустановено, тенденция, която се запазила и при последвалата Втора балканска (Междусъюзническа) война. През 1915 г. проектът на арх. Лазаров бил преработен от градския архитект Ангел Леонкиев, но строителство в периода 1915-1918 г. няма, тъй като България взема участие в Първата световна война на страната на Централните сили. Краят на тази война бележи и поредната национална катастрофа за Варна и България. Икономиката на града се срива и театралната сграда остава недовършена. През 1921 г. започват дребни строителни дейности. Откриват се дарителски фондове на търговци и предприемачи. Към 1928 г. е събрана необходимата сума за довършителните действия. Възложено е на варненския арх. Дабко Дабков да преработи проекта и ръководи изграждането на фасадите, а на арх. Желязко Богданов да изгради интериора на зданието. В периода 1929-1932 г. театралното здание във Варна е завършено. В стилово отношение сградата е издържана в духа на френския барок при театралното строителство с богата пластична украса и обемно раздвижени форми. Фасадата към площада е решена като заоблен ъгъл, на който са ситуирани три парадни входа, водещи до голямо фоайе, над което на втория етаж е изграден огромен бален салон. Богата скулптурна пластика е въплатена както в екстериорен, така и в интериорен план. В сградата е открита първата въртяща се сцена в България, изцяло проект на арх. Богданов. За първи директор е избран българският актьор Стоян Бъчваров, чието име носи театърът днес.