Варна винаги е била известна със своето гостоприемство и традиции в хотелиерството.
Първите хотели са били малки, обикновено частни домове, преустроени за отдаване на посетители. Към 1900г. в града вече има регистрирани 12 хотела, а с обявяването на Варна за курортен град и с неговото развитие се повишават и изискванията на посетителите. Появяват се модерни хотели с луксозно обзавеждане, всякакви удобства, любезен персонал и вкусна храна.
Хотелите били разположени на оживени места - площад „Мусала“, ул. „Преслав“, около гарата и т.н. Всички те, разбира се, трябвало да функционират в съответствие с одобрени общински правилници и наредби. През 1925г., с кметска заповед и „с оглед на местоположението им, чистотата, мебелировката и полаганите от страна на хотелиерите грижи за уютността на пасажерите“ са определени 4 хотелски категории. Към този момент на територията на града имало 23 хотела като всеки един от тях бил поставен в съответната категория след оглед от назначена комисия. От най-висок клас били хотелите от I-ва категория като гранд хотел „Лондон“. Във II-ра категория попадали хотели като „Париж“ и „Орел“, в III-та – като хотел „Преслав“, а в IV-та – като хотел „Балкан“.
Един от най-известните и реномирани хотели във Варна, построен още преди обявяването на града за морски курорт, е Гранд хотел „Лондон“. Сградата е проектирана от арх. Д. Дабков. Отваря врати на 25 май 1912г. и дълго време е бил най-високата постройка в града. Хотелът предлагал изключителни удобства – мека мебел, централно парно отопление, бани във всяка стая с топла и студена вода, тук е монтиран първият асансьор в града, а пред централната фасада имало пиаца с файтони. Освен всичко друго, хотелът предлагал и красива гледка към морето. Посетителите били от различни националности, като основно били германци. Един от първите гости на хотела, настанен още преди официалното откриване, бил кметът на Париж – Феликс Русел. Сред имената на други известни гости, отсядали в Гранд хотел „Лондон“ се открояват тези на инж. Адолф Мусман, Петър Дънов, инж. Ханс Щефан и др. Хотелът бързо се превърнал в един от символите на Варна, като често бил изобразяван на пощенски картички.
Много популярен хотел бил „Париж“. Намирал се на ъгъла на улиците „Преслав“ и „Панагюрище“. Построен е през 1906г. по проект на инж. Г. Геров, а по-късно през 1911г. сградата е надстроена с още един етаж, проектиран от арх. Д. Дабков.
Друг известен хотел бил „Ню Йорк“. Отваря врати през 1926г. и е построен по проект на арх. Георги Костов. Намирал се на ул. „Русе“ срещу Театъра и Градската градина. Хотелът бил богато обзаведен с мебели от западна Европа, а скулптурите, които красят фасадата са дело на Кирил Шиваров. На втория етаж се намирала частната клиника на известния варненски акушер-гинеколог Данаил Шишков, на първия етаж - бръснарница и месарски магазин, както и луксозното кафене-ресторант „Ню Йорк“. В хотела често отсядали гости на театъра.
Един от най-известните хотели бил построения през 1927 г. хотел „Мусалла“, наречен от гостите на града „бисера на Черно море“. Той бил изключително модерен за времето си - имал централно парно отопление, топла и студена вода във всяка стая, асансьор и луксозен ресторант. На първия етаж били разположени и множество магазини. Днес сградата е паметник на архитектурата и е една от най-впечатляващите във Варна.
През 1929 г. е открит и пететажният „Гранд хотел Сплендид Палас“ на площад „Независимост“, който можел да задоволи и най-капризните и изтънчени изисквания на гостите. Салоните и стаите били с паркет, месингови легла, във всяка стая имало баня с топла и студена вода, а персоналът говорел български и европейски езици.
С новите модерни хотели и всякакви услуги за летовниците в града, Варна започва своето постепенно преобразяване в морски курорт. Само 5 години след обявяването си за курортен морски град, по официална статистика, през сезона на 1926г., посетителите на Варненския курорт са били над 30 000 души.