Парк- музеят на бойната дружба „Владислав Варненчик” е мемориален комплекс, посветен на битката на народите, състояла се на 10.ХІ.1444г. между 20-хилядната съюзническа християнска европейска армия, предвождана от полско-унгарския крал Владислав ІІІ Ягело и 60-хилядните османо-турски войски на султан Мурад ІІ.
Изграден в центъра на бойното поле между две тракийски могили, музейният комплекс се е превърнал в култово място за поклонение на много европейски народи пред паметта на загиналите им предци в общата антиосманска борба.
На територията на обширен парк, над автентична гробница от ІVв. до Хр., през 1935г. е изграден символичен мавзолей на 20-годишния крал, загинал трагично в битката и посмъртно получил името Варненчик. Там се намира копие на кралския саркофаг от Вавелския дворец в Полша.
През 1964г. е построена музейна сграда, в чиято експозиция е показано въоръжение и съоръжение на кралската рицарска армия и на армията на султан Мурад ІІ. Картини, скулптури и гравюри изобразяват моменти от варненската битка и нейните герои.
От 1996г. съществува експозиция, посветена на създателя на Мавзолея и строителя на много културни паметници във Варна, големия български лечител, о.з полк. Петър Димков.
До Парк-музей „Владислав Варненчик” може да стигнете с автобус № 22, 118, 118А, тролейбус № 82 като се слиза на спирка “Парк-музей „Владислав Варненчик” (посока Владиславово). Музеят се намира на противоположната страна на спирката.
Вход:
Деца до 7г. – безплатно
Ученици, студенти, пенсионери и хора с увреждания - 2 лв
Военнослужещи - безплатно
Възрастни - 8 лв
Семеен билет - 12 лв
Посещение на група: 6 лв
Беседа (обща) на български или чужд език - 30 лв
Беседа (специализирана) на български или чужд език (английски, руски, полски) - 60 лв
Безплатен вход - последната сряда на всеки месец
Работно време:
От април до октомври: 10:00 - 18:00ч.; почивни дни: неделя и понеделник
От ноември до март: 09:30 - 17:30ч.; почивни дни: неделя и понеделник
Контакти:
бул. "Янош Хуняди" 55
тел.: +359 52 740 302
e-mail: vl.varnenczik@abv.bg
www.varnenchikmuseum.com