Двамата братя Карел и Херман Шкорпил са създателите на варненската, а и на българската археологическа наука въобще. По-големия брат Карел открива и установява мястото и основните постройки в първата българска столица Плиска. Безспорен е и приносът на по-малкия брат Херман, който открива раннохристиянската базилика в Джанавара.
По произход братя Шкорпил са чехи, но до края на живота си остават големи приятели на страната ни. В България и във Варна идват от славянска солидарност, както по това време правят и Ярослав Вешин, Ян Мърквичка (чешки художници, които творят в България), Константин Иречек (чешки историк и български политик), Антон Новак (създател на варненската Морска градина) и много други културни дейци, допринесли за културното развитие на страната ни. Карел и Херман Шкорпил повлияват много на варненската културна общественост и за развитието на града.
За братя Шкорпил
Всички българи са благодарни за тяхната огромна народополезна дейност. Потомци са на известен в Чехия род, който има родствена връзка със знатния род на Иречекови и Шафарикови. Павел Шафарик е автор на ценни изследвания върху славянския език, етнография и литература, а Константин Иречек е автор на „История на българите”.
Братя Шкорпил завършват основното си образование в Хрудин и Пардубице, а висшето си – в Прага. Херман постъпва в природонаучния отдел на Политехническия институт, а Карел Шкорпил завършва математика.
Карел Шкорпил е роден на 15 юни 1859 година, във Високе Мито. След като пристига в България, работи като гимназиален учител по математика, естествознание, технически науки и рисуване в Пловдив (1882-1886), в Сливен (1886-1888), Варна (1888-1890 и 1894 – 1915), Русе и Велико Търново (1890-1894). След пенсионирането си през 1915 година до смъртта си, той е директор на Варненския археологически музей. Освен това преподава в Морското машинно училище и Търговската гимназия (дн. Икономически университет). Умира на 85-годишна възраст на 10 март 1944 г. Погребан е в старата българска столица Плиска.
Херман Шкорпил е роден на 8 февруари 1858 г. във Високе Мито. В България пристига през 1880 г. Първоначално постъпва на работа в Пловдивската гимназия като преподавател. От там разбира, че ще се търси и преподавател по математика и физика и търси начин за брат си – Карел да дойде в България.
Със съдействието на Константин Иречек, двамата братя се събират в страната ни през 1882 година.
Приносът им за България
Многостранни хора, умни и способни да анализират всички епохи, те тръгват на обиколка в България. На катъри, коне, магарета, двамата братя обхождат страната и описват съвършено точно старините. Първите планове на старите столици са дело на Карел Шкорпил. Планът на Велико Търново, създаден от него се ползва и до сега.
Огромен е приносът на братя Шкорпил към археологията в България – не само за трите столици – Плиска, Преслав и Велико Търново, но описват и прабългарските и средновековни християнски паметници, праисторически селища, тракийски могили, пишат за печата на княз Борис Покръстителя, открит във варненската местност Караач теке, за всички паметници около Варна и др. Карел Шкорпил твърди, че цар Борис I е погребан край Варна и посвещава последните години от живота си в издирване на гроба му, за да го докаже, но не успява.
Заслугите, които имат братя Шкорпил за културното и общественото развитие на Варна не са никак малко. Двамата братя основават Варненския археологически музей (1888) и Варненското археологическо дружество (1901). Карел е директор на музея от 1915 година до смъртта си. А 17 години Херман е председател на Варненското археологическо дружество, което развива огромна народополезна дейност. Целта на дружеството е да се издирват, съхраняват и изучават паметниците на миналото, за да бъдат популяризирани сред населението. Всичко това се описвало в „Отчети” и „Известия” на Варненското археологично дружество, чрез които за първи път стават обществено достояние материали за Владислав Варненчик, за старата история на Варна, за Побити камъни и много други. Тези списания се разпращат не само в страната, но и в много дрги страни – Чехия, Полша, Русия и др. Братя Шкорпил са първите, които проучват и популяризират Римските терми от края на II и началото на III век във Варна.
GPS: 43°12'25.8"N 27°54'53.1"E